Kurumsal

HAKKIMIZDA

Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV), Türkiye’nin milli hedef ve menfaatleri doğrultusunda tarihi, arkeolojik, kültürel, turistik, ticari ve sinai bilimsel sahalarda çalışmalar yapmak, dış tanıtımını sağlamak ve Türkiye’nin doğru müspet imajını yaratma faaliyetlerinde bulunmak ve desteklemek üzere kurulmuş bir vakıftır.

1982 yılında 8/4356 sayılı bakanlar kurulu kararı ile kamu yararına kurulan Vakıf bu tarihten itibaren Türkiye’nin dış tanıtımıyla ilgili bir çok projeler ve etkinlikler oluşturmuş ve bunları büyük bir başarı ve özveri ile gerçekleştirmiştir. TÜTAV devlet mevzuat ve formaliteleri ile kısıtlanan tanıtım hizmet ve çalışmalarına çağdaş bir anlayış, inisiyatif ve esneklik getirmiştir. TÜTAV tüm bu etkinlikleri kendi kişisel çabaları ve kendi oluşturduğu kaynak ve imkanları ile gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Kemal BAYTAŞ Kimdir ?

Kemal Baytaş, 1982 yılında Turizm ve Kültür Bakanlığı görevinden kendi isteğiyle emekli oldu.

Baytaş, Turizm ve Kültür Bakanlığı Müsteşarlık görevinde bulunduğu dönemde Devlet Halk Dansları topluluğunu kurdu. Özellikle Antalya turizm fiziki planlaması ve teşvik tedbirleriyle bölgede 500 bin yataklı 4 ve 5 yıldızlı büyük bir turizm potansiyelinin yaratılmasını sağladı.

Yaptırdığı Kaleiçi Projesi Dünya Bankası ödülüne layık görüldü.

1982’den sonra kısa adı TÜTAV olan Türk Tanıtma Vakfı’nın kurulmasına öncülük etti.

1990 yılında da Türkiye-Rusya Federasyonu ve Türk-Çin Dostluk Derneklerini kurdu.

O tarihten bu yana bu kuruluşların Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. Bu görevleri süresince ulusal ve uluslararası bir çok etkinliklerin yapımcısı oldu.

 

Türk Tanıtma Vakfı gösteri ve sanat topluluğunun 1,5 milyon kilometre kat ederek 5 kıta’da, 37 ülkede muhtelif etkinliklerin gerçekleştirilmesini sağladı. Yaptırdığı plaklar, bastırdığı kitaplar yurt dışında kendi dalında en başarılı yapıtlar ödüllerini aldı. Tüm bu çalışma ve etkinlikleri nedeniyle bu güne kadar 70’i aşkın ödül, plaket ve takdirnameyle taltif edildi.

1985-1986 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Tanıtım-İletişim Büyük Ödülü” verildi.

2001 yılında Akdeniz Gazeteciler Derneği, Baytaş’ı “Yılın Adamı” olarak belirledi.

Baytaş, uluslararası platformlarda gerçekleştirdiği birçok etkinlik ve uluslararası dostluğa katkıları nedeniyle “Çin Halk Cumhuriyeti”, “Rusya Federasyonu”, “Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti” tarafından “Üstün Hizmet ve Onur Madalyalarıyla” taltif edildi.

Ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, Baytaş’a “Dostluk ve Halk Büyükelçisi” unvanı tevdi edildi.

Kemal Baytaş’ın geçtiğimiz 30 yıl içinde gerçekleştirdiği turizm ve tanıtım hizmetleri kapsamında yayınlattığı dergiler, kitaplar, belgeseller, filmler büyük bir ilgi ve övgüyle karşılandı.

Kemal Baytaş’a tanıtım ve çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği başarılı hizmetler nedeniyle Ankara Gazi Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora Unvanı” verildi.

2007 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından gelecek kuşaklara öncü ve örnek olmuş, topluma ışık tutmuş kişiler kapsamında İhsan Doğramacı, Muazzez Çığ, Halil İnalcık’la birlikte Kemal Baytaş’a “Sema Yıldızı” ödülü verildi.

1 Ekim 2007 tarihinde da TÜRYAK Vakfı ve Hacettepe Üniversitesi tarafından meslek hayatında ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı, sosyal ve kültürel faaliyetleriyle topluma örnek ve öncü olmaları gerekçesiyle “Süleyman Demirel, Kamran İnan, Hayrettin Karaca, Yıldız Kenter, Türkan Saylanla birlikte” Baytaş “Örnek Kıdemli Vatandaş” ödülüne layık görüldü.

Baytaş, geçtiğimiz 20 yıldır muhtelif gazetelerde, 4 yıldır da Sözcü Gazetesinde “Haftada Bir” başlığı altında köşe yazarlığı yapmaktadır.